شیر گاو

                                 رفلاکس شیر نوزادان
 در نوزادان و شيرخواران برگرداندن شير 4 تا 5 نوبت در روز طبيعي بوده که رفلاكس فيزيولوژيك ناميده مي شود.

 رفلاكس فيزيولوژيك اگر با علايم ديگري همراه نباشد با بالا رفتن سن شيرخوار تا سن 7 تا 8 ماه كه كودك قادر به نشستن است يا حداكثر تا 10 ماهگي بهبود مي يابد و جاي نگراني وجود ندارد.

رفلاكس غذا از مري به معده با ورم مري همراه بوده و ازوفاژيت ناميده مي شود  در اين عارضه كه تهد يدي براي سلامتي كودك است، رفلاكس به صورت استفراغ و خارج شدن غذا با فشار از دهان بروز مي كند كه گاه رگه هاي خوني در مواد غذايي خارج شده ديده مي شود و ممكن است علت ايجاد اين مشكل ابتلا كودك به بيماري ريوي و آسم، آلرژي غذايي باشد.

 در اين حالت كودك از غذا خوردن امتناع مي كند و ورود غذا به مري ممكن است با آپنه (بند آمدن تنفس) همراه باشد و كودك در ساعاتي از روز كبود و دچار كاهش وزن مي شود که نياز به درمان دارد.


حساسيت به شير گاو از شايعترين علل رفلاكس در شيرخواران بوده و در شيرخواراني كه از شير مادر تغذيه مي كنند، به دليل ورود مواد حساسيت زا به شير، مادر بايد از خوردن شير پرهيز كند و براي پيشگيري از كمبود كلسيم قرص هاي مكمل كلسيم مصرف كند. در موارد شديد نيز مادر از مصرف لبنيات به طور كامل پرهيز كند.


 
شير خشك معمولی ( نه رژیمی) هم از شير گاو تهيه مي شود بنابراين در شيرخواران شير خشك خوار نيز پرهيز از مصرف شير خشك معمولی ضروري است.

 در اين حالت بر خلاف كوليك كه شير خوار فقط عصر ها بي قراري مي كند، شير خوار از صبح تا شب ساعات متفاوتي به علت عدم تحمل شير بي قرار است و افزايش وزن مناسبي ندارد.

.پس از سن 6 ماهگي كه كودك از تغذيه تكميلي استفاده مي كند، ممكن است رفلاكس به علت حساسيت به مواد غذايي مانند تخم مرغ يا برخي ميوه جات باشد.
شیوع آلرژی به شیر گاو حدود 10در صد نوزادان  میباشدواز سن3یا4هفتگی ببعد بصورت خون در مدفوع و بی قراری مداوم استفراغ های شدید  اگزمای پوستی .... خود را نشان میدهد.


احتمالا این آلرژی بدون واسطه IgE می باشد.

 درمان قطعي آن رژيم حذف پروتئن گاوی  مي باشد و درمان دارویی برای کنترل زودتر علائم تجویز می شود.